Wydarzenia 2018/2019

Wycieczka Pomorze Gdańskie

 

 

Klasy III, VI, Vb

8-10 maja 2019 

 

 

 

Dzień Dziecka

 

 

„Mam prawo znać swoje prawa”
W Dzień Dziecka 3 czerwca realizowaliśmy projekt UNICEF „Szkoła z Prawami Dziecka”, za który otrzymaliśmy Certyfikat Szkoły z Prawami Dziecka. W tym dniu za
pomocą prezentacji i filmików pokazaliśmy uczniom, czym zajmuje się UNICEF, jak wygląda nauka w krajach afrykańskich oraz przypomnieliśmy Konwencję Praw Dziecka.
Następnie dzieci wykonały plakaty obrazujące prawa dziecka. Uczniowie w myśl prawa, że należy im się czas na zabawę, wzięli udział w rozgrywkach sportowych przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego. Natomiast rodzice
przygotowali poczęstunek. W ramach projektu uczniowie wybrali Szeryfów Praw Dziecka: p. Annę Błażejczyk, p. Sławomira Tudka, p. Hannę Dębek, p. Katarzynę Kawecką oraz p. Filipa Rutkowskiego.
Koordynator: Anna Błażejczyk

 

 

KANGUR MATEMATYCZNY 2019

 

 

KANGUR MATEMATYCZNY 2019
Oliwia Parzyszek z klasy 6 zdobyła wynik bardzo dobry! GRATULACJE!!!
Piotr Baranowski z klasy 5B zdobył wyróżnienie. GRATULACJE!!!
24 maja 2019 r. na Wydziale Nauk Ścisłych Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w
Siedlcach odbyło się uroczyste podsumowanie XXVIII edycji konkursu oraz rozdanie nagród.
Na uroczystość zostali zaproszeni szkolni koordynatorzy wraz z laureatami oraz uczniami, którzy
uzyskali wynik bardzo dobry.
W tym roku w Regionie Siedleckim w konkursie udział wzięło 5017 uczniów. Wśród finalistów było 2
laureatów konkursu, 52 uczniów z wynikiem bardzo dobrym oraz 515 wyróżnionych.

 

 

Konkurs recytatorski

 

 

Konkurs recytatorski
6 maja odbył się szkolny etap Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego. Do recytacji przystąpiło 19 uczniów. Wyniki:
Klasy I-III
I miejsce Alicja Baranowska
II miejsce Alicja Zackiewicz
III miejsce Julia Węgier
Klasy IV-VI
I miejsce Patrycja Zając
II miejsce Aniela Błażejczyk
III miejsce Gabriela Cieślak
Uczennice zakwalifikowały się do etapu gminnego, który odbył się w Publicznej Bibliotece w Nowym Pilczynie. Wyniki:
Klasy I-III
II miejsce Alicja Zackiewicz (zakwalifikowała się do etapu powiatowego)
III miejsce Alicja Baranowska i Julia Węgier
Klasy IV-VI
I miejsce Aniela Błażejczyk (zakwalifikowała się do etapu powiatowego)
III miejsce Patrycja Zając
Gratulujemy nagrodzonym!!!

 

Wielkanoc

 

 

MISTERIUM WIELKANOCNE

4 kwietnia 2019

I dzień wiosny na ludowo

 

  „Gdy przyjdzie wiosna hoża, pójdzie zima do morza”
Dzień Samorządności przebiegał pod hasłem „Wiosna na ludowo”. Z tej okazji poszczególne klasy przygotowały zwyczaje związane z wiosną, np. topienie Marzanny,
chodzenie z gaikiem, z kogutkiem, śmigus – dyngus. Nie zabrakło również tańców ludowych, np. Polka Dziadek, Kujawiak, Polka, Krakowiak, oraz piosenek, np. „W moim
ogródeczku”, „Czerwone jagody”, „Oj, zagraj mi muzyko”, „Takiego Janicka”, „Jabłoneczka”, „Szła dzieweczka do laseczka”. Na zakończenie miała miejsce degustacja
ciast wielkanocnych: babki oraz mazurki, które zostały upieczone przez uczniów. Na korytarzu szkolnym powstał kącik regionalny „Jak to dawniej na wsi bywało”.
Dzień liczby PI

 

 
14 marca - Dzień Liczby Pi
 
Święto obchodzone jest z przymrużeniem oka. Chodzi o spopularyzowanie matematyki poprzez jej najbardziej znaną stałą. W naszej szkole tego dnia odbył się konkurs: Wyznaczanie liczby Pi. Uczniowie mierzyli obwód koła i długość średnicy, a następnie dzieląc te pomiary otrzymywali przybliżoną wartość liczbę Pi. Zainteresowanie było ogromne. 
Najdokładniejsze pomiary i obliczenia liczby Pi otrzymali uczniowie:
I miejsce - Julia Gietka i Mateusz Bieńko z klasy III A gimn.
II miejsce - Olga Boratyńska i Natalia Korycka z klasy 8
III miejsce - Aniela Błażejczyk i Kinga Błażejczyk z klasy 5B
GRATULUJEMY!!!
Wszystkie Kolory Świata.

 

 

Głosowanie do 15 marca 2019  https://www.wszystkiekoloryswiata.pl/lalka/194 

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” Jan Paweł II


Szkoła Podstawowa należy do Klubu Szkół UNICEF, dlatego wzięła udział w projekcie „Wszystkie Kolory Świata”. Celem projektu było kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji oraz otwartości na inne kultury. Akcja ta uświadomiła również, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, lecz także przyjemne, a dodatkowo pozwala na zebranie środków koniecznych do ratowania życia najbardziej potrzebujących dzieci. W ramach projektu "Wszystkie Kolory Świata" zostały przeprowadzone zajęcia informujące uczniów  o celach akcji i jej etapach . Dzieci dowiedziały się również o problemie dostępu do szczepień na świecie  (wykorzystanie prezentacji UNICEF).  W szkole na gazetce samorządu uczniowskiego pojawiły się informacje o projekcie, plakat, ulotka oraz hasła zachęcające do uszycia laleczki. Rodzice również zostali poinformowani o przedsięwzięciu za pomocą dziennika elektronicznego. Szycie laleczek odbywało się w domach z pomocą najbliższych, co sprzyjało  zacieśnianiu więzi rodzinnych oraz skłaniało do wspólnych rozmów na temat problemu szczepień. 7 lutego, w ferie odbyło się spotkanie podsumowujące projekt "Wszystkie Kolory Świata" , na które zaproszona była społeczność lokalna. Podczas imprezy uczniowie wystawili przedstawienie "Aladyn", które wprowadziło publiczność w magiczny nastrój i skłoniło do refleksji, że każdy ma prawo czuć się bezpiecznie, każdy zasługuje na miłość. Ósmoklasiści z zaangażowaniem odegrali historię Aladyna, natomiast dzieci z klasy 5a oraz 3 pięknie zatańczyły. Następnie uczennice za pomocą prezentacji opowiedziały czym zajmuje się UNICEF, wyświetliły spot z kampanii, prezentacje o celach projektu, rozdały ulotki. Dzieci z klasy 4, 5b oraz 6 zaśpiewały piosenki: "Wszystkie dzieci nasze są", "Piosenka o pomaganiu" oraz "Dzieci świata". Podczas spotkania goście mogli obejrzeć laleczki i je zakupić. W sumie zebraliśmy 420 zł. Laleczka Zuzi Rusak wzięła udział w konkursie, gdzie nagrodą był koncert Majki Jeżowskiej. Po obchodach podsumowujących projekt odbyło się nocowanie w szkole, w którym brali udział uczniowie klasy 8, p. Anna Błażejczyk oraz p. Aneta Bogucka.

Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy wzięli aktywny udział w projekcie: uczniom, nauczycielom (szczególnie p. Katarzynie Kaweckiej i p. Milenie Balcerzak-Węgrzyn), rodzicom, paniom woźnym oraz uczestnikom spotkania, podczas którego były sprzedawane laleczki. Uczmy nasze dzieci, że pomaganie jest fajne.

Szkoła za udział w projekcie otrzyma Certyfikat  Społecznie Zaangażowanej Placówki.

Koordynator projektu: Anna Błażejczyk

 

Sukces na Drużynowych Mistrzostwach Powiatu

 

 
 Uczniowie naszej szkoły zdobyli  1 i 4 miejsca na Drużynowych Mistrzostwach Powiatu w kategorii dzieci w tenisie stołowym. Zawody odbyły się 14 lutego 2019r. w Dąbrowie.
I miejsce Magdalena Zatyka i Natalia Paziewska
IV miejsce: Natalia Lis i Aniela Błażejczyk
 
 

 

Działaj  z ImPETem!
  Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie” Działaj  z ImPETem!”. Od 20 września Szkoła Podstawowa bierze udział w I etapie konkursu. Uczniowie przygotowują plakat w trzech grupach wiekowych. Od 5 listopada do 16 listopada
(do godziny 12.00) odbędzie się głosowanie na wybrane plakaty – II etap konkursu.  Zachęcamy do głosowania – 1 głos oznacza 1 punkt .Dnia  12.10.2018r, .

 

Warkocze
    Dnia 03.10.2018r, p. H. Dębek przeprowadziła w szkole akcję Dziewczyna z warkoczami.
Tego dnia dziewczęta miały przyjść do szkoły w warkoczach zakończonych czerwoną lub białą wstążeczką. W ten sposób uczczono  pamięć dziewcząt walczących w Powstaniu Warszawskim.

 

Spotkanie z Policjantem
   

W dniu 27.09.2018r. odbyło się spotkanie uczniów z klas I, II, III i IV szkoły podstawowej z policjantem - dzielnicowym gm. Łaskarzew.

W czasie spotkania pan policjant omówił zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zwrócił szczególną uwagę na stosowanie elementów odblaskowych, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym oraz o koniecznym wyposażeniu rowerów w odpowiednie światła. Policjant przypomniał dzieciom zasadę ograniczonego zaufania wobec kierowców, by dokładnie upewnić się, że można bezpiecznie przejść przez pasy, aby nie zostać potrąconym na przejściu dla pieszych.

Pan policjant rozmawiał również z uczniami o:

- zachowaniu szczególnej ostrożności w miejscach, gdzie są remonty dróg  lub inne  wykopy,

- bezpiecznym przebywaniu w domu pod nieobecność rodziców,

- telefonach alarmowych i zasadzie działania telefonu 112,

- bezpiecznym korzystaniu z telefonów komórkowych.

- sposobie zachowania się i o ochronie przed atakiem psa.

 

Podzamcze 13 września 2018
   

Rajd dla Niepodległej już za nami…

   Z 13  na 14 września 2018r. uczniowie z klasy III wraz z wychowawcą wybrali się na RAJD DLA NIEPODLEGŁEJ nawiązujący do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Trasa wyprawy obejmowała Podzamcze i okolice. Rajd miał na celu popularyzację wśród dzieci dziejów państwa polskiego oraz naszego regionu. Była to niesamowita, historyczna przygoda dla uczniów i dla wychowawcy. Nie zabrakło też dawki adrenaliny i ciekawych atrakcji, np.: nocna gra terenowa - ,,Szukanie skrzyni skarbów Tadeusza Kościuszki”, nocne zwiedzanie Parku Pałacowego Zamoyskich, odnajdywanie kul i monet za pomocą wykrywacza metalu, strzelanie z karabinu skałkowego, spanie w namiotach, burza i szybka przeprowadzka do Izby przyrodniczej …

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy aktywnie wsparli nas w organizacji Rajdu dla Niepodległej.  Szczególne podziękowania kieruję w stronę samych rajdowców.

Byliście wielcy – to trzeba przyznać!

 

                                                    Milena Balcerzak – Węgrzyn J

13 września 2018 

 

Zespół Szkół w Starym Pilczynie.   Stary Pilczyn 36, 08-450 Łaskarzew.   Skontaktuj się z nami: tel/fax 25 684 52 48,  e-mail: zs.pilczyn@gmail.com