Lekcja historii i przyrody na rowerach

23 września 2020 r. odbyła się nasza pierwsza wycieczka rowerowa!!! Nasza, czyli klasy piątej wraz z wychowawcą, p. Anna Błażejczyk oraz p. Katarzyna Kawecką. Celem wyjazdu był las położony we wsi Kacprówek. Pogoda nam dopisywała, świeciło piękne słoneczko, dlatego z uśmiechem na ustach wybraliśmy się na przejażdżkę.

Najpierw odwiedziliśmy leśniczego, p. Jarosława Przydacza, który ma hodowlę drapieżnych ptaków. Z ogromną pasją opowiadał nam o jastrzębiu oraz sokole. Ten pierwszy jest świetnym obrońcą podwórka, gdyż „krzyczy”, kiedy na posesji pojawia się ktoś obcy. Natomiast sokół szczególnie zachwycił nas czapeczką, którą ma nakładaną na głowę, aby nie podrywał się do polowania i czuł się komfortowo wśród ludzi. Dowiedzieliśmy się, że takie nakrycie głowy jest szyte na miarę i potrafi osiągać zawrotne ceny. Ucieszyliśmy się, gdy pan leśniczy zaproponował nam, abyśmy potrzymali sokoła na ręce. Oczywiście  najpierw zrobiliśmy wielkie oczy, ale okazało się, że ptak będzie siedział na rękawicy, do której uwiązany jest za pomocą rzemieni.

Ogromne wrażenie zrobiła na nas niespodzianka, czyli sowa Puchacz. Nigdy nie widzieliśmy jej na żywo i to tak z bliska. Wyglądała niesamowicie!!! Jest to największa żyjąca na świecie sowa. Ku naszemu zdziwieniu, pan leśniczy obalił dwa mity dotyczące tego ptaka. Po pierwsze sowa wcale nie jest takim mądry ptakiem. Po drugie poluje nie tylko w nocy, ale i w dzień.

Po żywej lekcji o drapieżnych ptakach przyszedł czas na porządkowanie grobu pięciu żołnierzy poległych podczas obrony Łaskarzewa. Następnie pojechaliśmy pod pomnik upamiętniający miejsce zborne AK grupy „Gołąb”.

Na koniec wycieczki odbyło się ognisko, nad którym upiekliśmy kiełbaski - to był prawdziwy piknik na kocykach nad rzeczką.

Serdecznie dziękujemy Państwu Katarzynie i Jarosławowi Przydaczom za gościnę.

Wycieczka była realizowana w ramach programów: BohaterON w Twojej szkole oraz 100. rocznica bitwy warszawskiej.