Dziecka prawa – ważna sprawa

Dziecka prawa – ważna sprawa

Dziecka prawa – ważna sprawa.

Nazwa szkoła wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa, bo 30 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami.  UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie.

Do obchodów 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka przygotowywaliśmy się od czerwca. Już wtedy w Dzień Dziecka rozmawialiśmy o Konwencji i robiliśmy plakaty, za co otrzymaliśmy certyfikat „Szkoły z prawami dziecka”.

W 20 listopada, aby godnie uczcić urodziny praw dziecka, udekorowaliśmy szkołę na niebiesko oraz założyliśmy ubrania w tym kolorze. Barwa niebieska symbolizuje  solidarność z dziećmi na całym świecie. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem, dlatego spotkaliśmy się w hali, gdzie przedszkolaki i poszczególne klasy zaprezentowały różne działania przybliżające prawa dziecka: plakaty, piosenki, wierszyki i scenki. Należy przyznać, że uczniowie wykazali się kreatywnością.

 Rolą dorosłych jest nie tylko szerzenie wiedzy o prawach dziecka,ale dbanie o to, aby  były one przestrzegane. Zgodnie z tym przesłaniem przedstawicielki dorosłych: dyrektor szkoły, p. Beata Paziewska, opiekun SU, p. Anna Błażejczyk oraz przedstawicielki Rady Rodziców, p. Justyna Gietka i p. Małgorzata Parol podpisały Deklarację, że będą stały na straży praw dziecka.

 Na zakończenie spotkania była urodzinowa niespodzianka – tort z babeczek ufundowany przez Radę Rodziców. 

Podczas Dnia otwartego uczennice rozdawały rodzicom ulotki informujące o prawach dziecka.

Po apelu, p. dyrektor ogłosiła, że obchodami 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka rozpoczynamy II Szkolny Tydzień Profilaktyki. Przedstawiciele klas wylosowały zadania do wykonania. Efekty prac będą prezentowane podczas apelu w grudniu.

Uczniowie serdecznie dziękują  Radzie Rodziców za tort i przybycie na spotkanie, natomiast piekarni „Cezar” za upieczenie babeczek i to w niebieskich foremkach!:)

Opiekun SU gorąco dziękuje wszystkim uczniom za zaangażowanie, a szczególnie klasie 4 za pomoc w dekorowaniu szkoły:)

Koordynator projektu: p. Anna Błażejczyk

 

 

 
Zespół Szkół w Starym Pilczynie.   Stary Pilczyn 36, 08-450 Łaskarzew.   Skontaktuj się z nami: tel/fax 25 684 52 48,  e-mail: zs.pilczyn@gmail.com