Wydarzenia 2019/2020

10 listopada 2019 Święto Niepodległości

Uroczystość odbyła się dnia 10 listopada 2019 roku w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie. 

 

 

 

 

 

Święto Niepodległości

 

 

 

 

8 listopada 2019 akademia z okazji Dnia Niepodległości

 

   

 

BohaterON – włącz historię!

 

 

 

 

BohaterON – włącz historię! 

Nasza szkoła przystąpiła do  ogólnopolskiej akcji BohaterON – włącz historię!, która miała na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt miał wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Uczniowie w ramach akcji zgromadzili informacje na temat II wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego. Powstała wystawka książek o tematyce wojennej. Książka Joanny Papuzińskiej "Mój Tato szczęściarz" była czytana na lekcjach. W ramach podsumowania projektu uczniowie wykonali kartki dla Powstańców, które często były dedykowane konkretnym bohaterom. Działania pięknie wpisywały się w realizację innowacyjnego programu „Być jak Zawiszak”

Organizatorzy: p. Anna Błażejczyk i p. Katarzyna Kawecka.

 

Akcja MEN: „Szkoła pamięta”

 

 

 

 

 Ziemia, ludzie i groby – to Ojczyzna właśnie. 

  By w glorii trwała – wzrastając pracą i lemieszem, 

broniona sercem, troską i pamięcią – zawsze.     

Kiedy trzeba – mieczem

 „Szkoła pamięta” – akcja MEN

„Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań” – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając       do udziału w akcji.

Nasza szkoła skorzystała z zaproszenia, gdyż w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego  szczególnie pragniemy uwrażliwić uczniów na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszej Małej Ojczyzny. Nie zapominamy również o wydarzeniach , w których śmierć poniosła ludność cywilna.

W ramach akcji podjęliśmy następujące działania:

  • uczniowie klasy IV  posprzątali mogiły znajdujące się w Melanowie oraz zapalili znicze;
  • powstała gazetka przypominająca lokalne miejsca pamięci, związane z wydarzeniami rozgrywającymi się w czasie II wojny światowej oraz gazetka poświęcona dzieciom powstania warszawskiego, należącym do Szarych Szeregów;
  • czwartoklasiści stworzyli klasową biblioteczkę, w której zgromadzili książki o tematyce II wojny światowej , np.  o Januszu Korczaku, Irenie Sendlerowej, Wanatach czy działaniach oddziałów partyzanckich AK obwodu „Gołąb” Garwolin;
  • zbierał znicze, które później zapalono na mogiłach poległych w czasie II wojny światowej;
  • uczniowie kółka historycznego sprzątali mogiłę, gdzie pochowanych jest pięciu nieznanych polskich żołnierzy walczących podczas II wolny światowej oraz odwiedzili inne groby poległych żołnierzy, którzy uczestniczyli w walkach o wolną Polskę.

Działania podjęte przez czwartoklasistów, Szkolny Klub Wolontariatu oraz koło historyczne były realizowane również w ramach programu „Być jak Zawiszak”.

Odpowiedzialne: p. Anna Błażejczyk i p. Katarzyna Kawecka

 

Akcja MEN: „Szkoła pamięta”

 

 

 

 

Akcja MEN: „Szkoła pamięta”

28 X 2019r. w ramach akcji MEN: „Szkoła pamięta” klasa II i III odwiedziła mogiłę żołnierską w Kacprówku. Uczniowie uporządkowali mogiłę, wysłuchali opowiadania nauczyciela o historii miejsca, pomodlili się i zapalili znicze. Opiekunowie: Mirosława Gładysz, Elżbieta Kusak, Monika Stoń.

 

Gminny Dzień Edukacji Narodowej

 

24 października 2019 odbyło się spotkanie wszystkich pracowników szkół z gminy Łaskarzew. Na spotkaniu wystąpili uczniowie ZS w Starym Pilczynie.

Filmik

Spotkanie z Policjantem

  Dnia 25 października 2019 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I - VIII szkoły podstawowej z funkcjonariuszem policji, mł. asp. Łukaszem Wasińskim, dzielnicowym na terenie gminy Łaskarzew.

Tematyka spotkania dotyczyła bezpieczeństwa.

Spotkanie zostało zorganizowane przez psychologa szkolnego p. Annę Wojdę.

 

Wycieczka do Warszawy

 Wycieczka do Warszawy

Dnia 23 października grupa 44 uczniów z klas I-III pod kierunkiem przewodnik pani Agnieszki z Biura Turystycznego Eskapada wyruszyła do Warszawy.

Pierwszym punktem programu był pobyt w Centrum Nauki Kopernik. Dzieci poczuły się tutaj jak ryby w wodzie. Mogły wszystkiego dotknąć, sprawdzić, poruszyć, przekręcić, a czasami nawet podskoczyć lub krzyknąć. Bez żadnych oporów, korzystając ze wszystkich zmysłów, z radością odkrywały eksponaty i eksperymentowały z nimi. I chociaż nie wszystko było zrozumiałe, to pobyt w tym miejscu dostarczył dzieciom wielu niezwykłych wrażeń oraz uświadomił, jak ważna jest w życiu człowieka nauka i wiedza. Opuszczaliśmy to miejsce z uczuciem niedosytu, bo niemożliwe jest poznanie wszystkiego podczas jednego pobytu.

Drugim punktem programu było zwiedzanie najważniejszych atrakcji Stadionu PGE Narodowy.  Trasę VIP zaczęliśmy od przejścia przez kołowrotki jak prawdziwi kibice. Następnie, siedząc na fotelach trybuny honorowej, wysłuchaliśmy ciekawych informacji o obiekcie przekazanych przez przewodnika pana Krystiana. W dalszej kolejności zwiedziliśmy pomieszczenie komentatorów i salę konferencji prasowych, szatnię i łazienki dla piłkarzy oraz poczekalnię dla zawodników rezerwowych. Byliśmy nawet w ekskluzywnej loży VIP-owskiej , w międzywyznaniowej kaplicy oraz na podziemnym parkingu.  Wszyscy zwiedzający byli zachwyceni stadionem, ale największe zaciekawienie przejawiali chłopcy, którzy uprawiają piłkę nożną i interesują się sportem.

Pomimo mglistej pogody, która uniemożliwiła nam podziwianie wielkomiejskiego krajobrazu stolicy, wycieczka udała się i na pewno pozostanie w pamięci uczniów.

Opiekunowie: Alicja Krogulec, Elżbieta Kusak, Mirosława Gładysz

 

Dzień Patrona

„Ten kapłan-męczennik pozostanie na zawsze w pamięci naszego narodu jako nieustraszony obrońca prawdy, sprawiedliwości, wolności i godności człowieka”. Jan Paweł II

18 października 2019 roku odbyła się uroczysta Masz św. z okazji Dnia Patrona, upamiętniająca tragiczną śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Śmierć, która zapewne miała potwierdzić, że „Wszystko co wielkie i piękne rodzi się przez cierpienie”. Msza św. była sprawowana w intencji pracowników szkoły, uczniów oraz rodziców. Społeczność szkolna włączyła się w oprawę liturgiczną oraz pod przewodnictwem katechetki, p. Agnieszki Dzwigałowskiej prowadziła różaniec. Po Mszy św. wierni wraz z pocztem sztandarowym przeszli pod Krzyż Katyński, gdzie znajduje się krzyż pątniczy bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz ziemia z jego grobu. Tam uczniowie klas trzecich złożyli znicze oraz został odśpiewany Apel Jasnogórski. 

Dzień Edukacji Narodowej 2019

 

Dzień Edukacji Narodowej

15 października 2019 roku świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie przygotowali Koncert Życzeń dla wszystkich pracowników szkoły.  Pięknie dziękowali zebranym wierszem i piosnką za trud włożony w ich wychowanie. Podczas koncertu można było usłyszeć same przeboje: „Łowcy gwiazd”, „Niespotykany kolor oczu masz”, „Za krokiem krok”, „Jedna z gwiazd”, „Mama ostrzegała”, „Zaczarowana wyspa”,  „Wyśpiewać chcemy życzenia”.  Przedszkolaki z grupy „0” ,przygotowane przez p. Milenę balcerzak – Węgrzyn , zaśpiewały piosenkę „Magiczna podróż”. Na zakończenie występu dzieci ofiarowały pracownikom szkoły słodki upominek w postaci tortu. Dyrektor szkoły,  p. Beata Paziewska złożyła zebranym najszczersze życzenia oraz podziękowała za sumienną pracę. Następnie przyznała nagrody wszystkim pracownikom administracji i obsługi oraz nauczycielom: p. Mirosławowi Kałasce, p. Hannie Dębek, p. Anecie Błażejczyk, p. Milenie Balcerzak-Węgrzyn, p. Karolinie Dębek, p. Annie Pawelec, p. Agnieszce Dzwigałowskiej, p. Mirosławie Gładysz, p. Danucie Piętce, p. Jolancie Paziewskiej oraz p. Agnieszce Węgier. Pani Regina Grudzień otrzymała odznaczenie Ministra Edukacji Narodowej za szczególną pracę w PCK. Natomiast p. Anna Błażejczyk otrzymała od Ministra Środowiska odznakę honorową za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Do życzeń przyłączyli się również rodzice, którzy w pięknej przemowie podziękowali nauczycielom za pracę na rzecz ich dzieci. Po uroczystości pani dyrektor, Beata Paziewska zaprosiła przybyłych gości na słodki poczęstunek.

Organizator: p. Hanna Dębek oraz p. Anna Błażejczyk

Rajd Kościuszkowski

10-11 października 2019

 

Wycieczka Majdanek - Lublin

9 października 2019

Wycieczka klas VII i VIII do Lublina. W programie wycieczki była wizyta w:

Państwowym Muzeum w Majdanku,

kinie Cinema City - film pt. "Legiony"

Opiekunowie: p. Danuta Piętka, p. Hanna Dębek, p. Jarosław Masny

Pasowanie na ucznia klasy I

 

Dnia 11 października 2019 r. odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej w Starym Pilczynie dzieci z klasy I. Przyjęcie osiemnastu nowych uczniów do społeczności szkolnej miało w tym roku szczególny charakter. Po raz pierwszy pierwszaki złożyły ślubowanie na sztandar szkoły i są pierwszym rocznikiem po nadaniu szkole imienia księdza Jerzego Popiełuszki. Uroczystej ceremonii w obecności rodziców, nauczycieli, uczniów i przedszkolaków przewodniczyła Pani Dyrektor Beata Paziewska,  a swoją obecnością uświetnił pan Marian Janisiewicz - Wójt Gminy Łaskarzew.  Pierwszacy stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły,  co zostało potwierdzone pamiątkowym dyplomem.

Akademia rozpoczęła się częścią artystyczną. Pierwszaki wkroczyły na scenę ze śpiewem piosenki „Dostał Jacek elementarz” i zostały przywitane przez młodszych kolegów z klasy V. Następnie każdy uczeń przedstawił się i zaprezentował w recytowanych wierszykach zdobyte w szkole wiadomości dotyczące obowiązków ucznia i dyżurnego, zasad kulturalnego zachowania i bezpieczeństwa na drodze oraz wiedzę o naszej ojczyźnie. Na zakończenie swojego występu dzieci z wielkim przejęciem zatańczyły poloneza. Uroczystość poprowadzili uczniowie klasy VII - Iga Boryń i Fryderyk Węgrzyn.

Po części oficjalnej posypał się na dzieci grad życzeń i upominków: od Pani Dyrektor, Samorządu Szkolnego, Pana Wójta oraz Rodziców pierwszaków. Miłym akcentem na zakończenie uroczystości było wspólne pamiątkowe zdjęcie, a następnie słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Myślę, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci. O uroczystą i piękną oprawę naszej uroczystości zadbali: opiekun Samorządu Szkolnego p. Anna Błażejczyk oraz opiekun szkolnego chóru p. Hanna Dębek.

wychowawczyni klasy I Alicja Krogulec 

 

 

Prawybory w  SP

W dniu ósmego października 2019 roku w naszej szkole zostały przeprowadzone wybory. Zadania zostały przydzielone przez koordynatora projektu. Osoby zasiadające w komisji miały przydzielone klasy. Każdy wyborca podchodził do wyznaczonego miejsca, podpisywał listę. Z kartą do głosowania mógł udać się do miejsca głosowania. Podczas wyborów zarówno nauczyciele jak i uczniowie wspierali komisje oraz wyborców. Komisja wraz z koordynatorem przygotowała miejsce wyborcze. Przygotowane zostały również miejsca głosowania. 

XI Dzień tabliczki mnożenia

3 października w naszej szkole obchodziliśmy IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Program:
8 30 – 8 40 - Apel szkolny
(Pani Dyrektor szkoły, Beata Paziewska uroczyście otworzyła Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia)
8 40 – 9 25 - Egzaminy w klasie
Dwie Komisje 3 – osobowe z klasy 4 (W. Parol, A. Zackiewicz, S. Przydacz, J. Kałaska, J. Krasnodębski, P. Michalczyk) chodziły po klasach od klasy 3 do VIII i przeprowadzały egzamin pisemny. Czas trwania egzaminu: 3 minuty
Przerwy: 9 25 – 9 35 , 10 20 – 10 30 , 11 15 – 11 35 – Gry
Chętni uczniowie uczestniczyli w grach „Piłkarz matematyk”, „Królowa skakanki”, rozwiązywali łamigłówki
7 października 9 35 - Apel szkolny, Podsumowanie ŚDTM.
Ogłoszenie wyników egzaminów i wręczenie odznak EXPERT Tabliczki Mnożenia. W tym roku egzamin zdało 75% uczniów. Gratulujemy!
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w grach: „Piłkarz matematyk” i „Królowa skakanki”. Piłkarz Matematyk:
Klasy 3 i 4:
1 miejsce – B. Sikora (klasa 3)
2 miejsce – K. Osiński (klasa 3)
3 miejsce – A. Lesisz (klasa 3)
Klasy 5,6,7,8:
1 miejsce: K. Malinowski (klasa 6b), S. Gąska (klasa 6a), D. Łukasik (klasa 7), A. Krawczyk (klasa 8)
Królowa Skakanki:
Klasy 3 i 4:
1 miejsce – A. Zackiewicz i W. Parol (klasa 4)
2 miejsce – J. Szostak (klasa 4)
3 miejsce – J. Węgier (klasa 3)
Klasy 5,6,7,8:
1 miejsce – O. Parzyszek (klasa 7)
2 miejsce – M. Zatyka (klasa 6b)
3 miejsce – K. Domienik (klasa 8)
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!!!
Koordynator lokalny: Aneta Bogucka i Jolanta Paziewska
 

 

Rocznica września 1939 roku

W piątek 13.09.2019r. odbyła się inscenizacja grupy artystycznej pt. „Wrzesień 39” . W czasie występów można było zobaczyć strój żołnierza walczącego podczas II wojny światowej oraz  sanitariuszkę. Prowadzący przedstawili nam sytuację Polski podczas II wojny światowej. Zaprezentowali ubiór żołnierzy: mundur w kolorze ciemno-zielonym, hełm, buty, plecak z wyposażeniem oraz torby na posiłki i amunicję. Pokazali również jaką bronią walczyli żołnierze oraz w jakiej pozycji strzelali. 

 

„Być jak Zawiszak”

„Być jak Zawiszak”
11 września 2019 r. klasy IV, V, VI A, VI B wyruszyły do lasu, aby zdobyć sprawność „Zwiadowcy” i poznać historię swojej Małej Ojczyzny zaklętą w pomnikach przeszłości. Uczniowie podzieleni na grupy mieli dojść ze szkoły do wyznaczonych miejsc, kierując się mapami. Przy każdym punkcie musieli odnaleźć koperty, w których były ukryte zadania. Uczniowie zapoznawali się z informacjami na temat mogiły pięciu żołnierzy poległych w czasie obrony Łaskarzewa, czy pomnika upamiętniającego miejsce spotkań żołnierzy Oddziałów Partyzanckich AK oraz ukrywających się uczestników niepodległościowego podziemia obwodu „Gołąb” Garwolin. Następnie na podstawie zebranych wiadomości uzupełniali krzyżówki i rebusy, a także porządkowali miejsca pamięci. Należy przyznać, że dzieci spisały się na medal. Szybko rozwiązywały zadania i przeszły pieszo ok. 10 km. Nie była to łatwa wyprawa, gdyż prowadziła przez piaszczyste drogi pól i lasu. Trud wycieczki rekompensowały piękne widoki, słoneczna pogoda, przyjemne odgłosy natury oraz wspaniała atmosfera. Zmęczeni i głodni dotarli w końcu do miejsca, gdzie odbyło się ognisko. Uczniowie z całą pewnością zdobyli sprawność „Zwiadowcy”. Ogromne podziękowania dla opiekunów: p. Katarzyny Kaweckiej, p. Anety Boguckiej oraz p. Mirosława Kałaski, którzy również dzielnie znosili trudy wyprawy. Zadania uczniowie realizowali w ramach programu innowacyjnego „Być jak Zawiszak”.  Organizator: p. Anna Błażejczyk

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

 

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020
Drugi dzień września był w naszej szkole dniem szczególnie uroczystym, gdyż przystąpiliśmy do projektu „Przerwany Marsz”, który był próbą podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny za ich życie, za to co zrobili dla Polski mimo tego, że czas okupacji, który naznaczył ich  dzieciństwo, z pewnością skruszył przekonanie o dobru drzemiącym w ludziach i sprawiedliwości dziejowej. Zgodnie z ideą projektu, w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej, zaprosiliśmy do szkoły Polskie Dzieci Wojny, aby wraz młodym pokoleniem Polaków wzięli udział w uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Uroczystość rozpoczęliśmy tradycyjnie od odśpiewania hymnu państwowego, hymnu szkoły oraz uczczenia minutą ciszy bohaterów poległych w czasie II wojny światowej.
Dyrektor szkoły, p. Beata Paziewska powitała zaproszonych gości i wszystkich zebranych, oraz przybliżyła założenia projektu „Przerwany Marsz”. Następnie uczniowie obejrzeli filmik z cyklu „Dzieci wojny”, którego przesłaniem były słowa bohaterki: „Wojna jest najgorszym wydarzeniem w życiu każdego człowieka”. Przyłączyliśmy się również do Apelu Polskich Dzieci Wojny o Pokój na Świecie, który został stworzony 8 maja 2017 r. w sejmie w 72. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Pani dyrektor, Beata Paziewska złożyła symboliczny podpis pod apelem. Natomiast uczniowie podpiali dokument podczas zajęć. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz pani dyrektor złożyli wszystkim wiele radości oraz sukcesów w nowym roku szkolnym 2019/2020. Na zakończenie uczniowie spotkali się w klasach z wychowawcami.
 

 

Zespół Szkół w Starym Pilczynie.   Stary Pilczyn 36, 08-450 Łaskarzew.   Skontaktuj się z nami: tel/fax 25 684 52 48,  e-mail: zs.pilczyn@gmail.com