Wydarzenia 2019/2020

 

 

 

MAZOWIECKA POLICJA APELUJE!

 

SZANOWNI RODZICE I OPIEKUNOWIE!

 

W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!

Od 1 kwietnia do odwołania, osoby do 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki dorosłego opiekuna. 

Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego, usprawiedliwia obecność dzieci i młodzieży na ulicach i innych miejscach publicznych.

Wprowadzony został obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi, który dotyczy także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku będą:

- rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),

- a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

 

Ponadto został wprowadzony zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich, a także terenów zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich.  

 

Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do przebywania, przemieszczania i gromadzenia się ludzi, w tym młodzieży i rodziców z dziećmi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie. 

Prosimy o respektowanie nowych zasad bezpieczeństwa! Uczulmy także dzieci i młodzież na przestrzeganie tych zasad!

Brak respektowania obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej może skutkować pociągnięciem Państwa do odpowiedzialności prawnej.

Pozwoli to nam wszystkim uniknąć bądź zminimalizować ryzyko zarażenia.

DRODZY UCZNIOWIE!
MAZOWIECKA POLICJA APELUJE:

 

W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!

Od 1 kwietnia do odwołania, osoby które nie ukończyły 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki osób dorosłych. 

Dlatego na ulicach i innych miejscach publicznych możecie przebywać tylko pod opieką rodzica, opiekuna prawnego lub jakiegoś innego dorosłego.  

Zaniechajcie wychodzenia z domu jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne!

Unikajcie miejsc publicznych!

Respektujcie wszelkie zasady bezpieczeństwa pamiętając, że za nieprzestrzeganie przepisów możecie być pociągnięci do odpowiedzialności prawnej!

Kuratorium Oświaty w Warszawie i Wojewódzki Inspektor Sanitarny przekazują istotne informacje dla uczniów i ich rodziców:

Informacje dla uczniów

Informacje dla rodziców

Pozdrawiamy ze Szczyrku
Już siódmy raz uczniowie z naszej gminy mają możliwość poznawać tajniki jazdy na nartach podczas wyjazdu do Szczyrku. Tym razem z czterech szkół przyjechalo 36 osób plus instruktorzy i opiekunowie. Chociaż na nizinach czuć już powiew wiosny to my cieszymy się z dobrych, zimowych warunków na stokach. Te pięć dni to dla nas czas wytężonego poznawania sztuki bezpiecznego szusowania po stokach ale także czas pokonywania wlasnych lęków i słabości.

Pamięć o Wanatach

 

 

 

 

 Dnia  28.02.2020 roku uczniowie z Pocztu Sztandarowego Szkoły Podstawowej im. ks. J. Popiełuszki w Starym Pilczynie uczestniczyli w uroczystości upamiętnienia ofiar pacyfikacji wsi Wanaty 28 lutego 1944 roku.

 

 „Bohaterowie Niezłomni – Żołnierze Wyklęci”

W związku z rocznicą Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych” uczniowie klas 4-8 zostali zapoznani z wydarzeniami związanymi z obchodami dnia 1 Marca. Przygotowano gazetkę tematyczną. Na lekcjach historii i  godziny wychowawczej odbyła się projekcja filmu poświęcona wydarzeniom lat 1945-1951 w Polsce. W czasie zajęć nastąpiła pogadanka z uczniami odnosząca się do zagadnień poruszanych w prezentowanym filmie. 

   

Nocą o pierwszej pomocy

 

 

 

 

 Dnia  18.02.2020 roku w Szkole Podstawowej im. ks. J. Popiełuszki w Starym Pilczynie 

 

Rekrutacja do klasy pierwszej

 

 

 

 

Dokumenty związane z rekrutacją do klasy I 

Regylamin rekrutacji:  Wniosek o przyjęcie: 

 

 

Cyrk Szok

 

 

 

 

 Dnia  24.01.2020 roku w Szkole Podstawowej im. ks. J. Popiełuszki w Starym Pilczynie 

 

Pasowanie na czytelnika

 

 

 

 

 Dnia  24.01.2020 roku w Szkole Podstawowej im. ks. J. Popiełuszki w Starym Pilczynie 

Spotkanie na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich

 

 

 

 

 Dnia  13.01.2020 roku w Szkole Podstawowej im. ks. J. Popiełuszki w Starym Pilczynie z uczniami klas IV-VIII zostały przeprowadzone zajęcia przez p. M. Pychner, funkcjonariusza policji, z Komendy Powiatowej policji w Garwolinie na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich, ze szczególnym uwzględnieniem  konsekwencji wynikających ze stosowania cyberprzemocy.

Spotkania zostały zorganizowane przez psychologa szkolnego. p. A. Wojdę.

 

 

"Maska niejedną kryje tajemnicę"

 

 

 

 

Uczeń naszej szkoły - Sebastian Przydacz z klasy 4 zajął II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt:"Maska niejedną kryje tajemnicę". Konkurs organizowany był w Październiku 2019 przez Szkołę Podstawową im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Ropczyc. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać maskę postaci literackiej z dowolnej baśni lub legendy. Opiekunem konkursu w naszej szkole była pani Hanna Dębek

.

Razem na Święta

 

 

 

 

W ramach akcji ogłoszonej przez Ministra Edukacji Narodowej Pana Dariusza Piontkowskiego, przystąpiliśmy  do akcji „Razem na Święta”.

W ramach tego przedsięwzięcia podjęliśmy działania z zakresu wolontariatu, m.in.: pomocy osobom starszym w przedświątecznych zakupach,  zorganizowania zbiórki darów dla schroniska dla zwierząt, wsparcia rzeczowego i materialnego dla Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku . Tradycyjnie przeprowadziliśmy akcję „Słodki Mikołaj”. Z otrzymanych produktów żywnościowych zrobiliśmy świąteczne paczki, które zostały podarowane osobom  samotnym oraz dzieciom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Przyłęku. Uczniowie wzięli również udział w akcjach pisania listów i kartek do dzieci, które kochają je dostawać, gdyż często są one dla nich jedyną formą kontaktu z rówieśnikami. Kartki i listy dodają dzieciom siły do walki z chorobą, ich rodzicom otuchy, a samym piszącym mnóstwo frajdy.  Uczniowie klas I-III robili kartki w domu w ramach akcji  „Wylosuj Anioła”, która  jest projektem autorskim Fundacji „Gdy Liczy się Czas”. Akcja polega na pisaniu kartek oraz ich adresowaniu do dzieci odbywających leczenie na oddziałach onkologii. Projekt powstał z inicjatywy rodziców dzieci dotkniętych chorobą nowotworową.  Uczniowie klas starszych na lekcjach pisali kartki w ramach akcji „Marzycielska Poczta”. Wspólnie wybrali adresata, którym była podopieczna fundacji, Julia Przykorzyńska. Julia cierpi na jedną z najrzadszych chorób na świecie. Nie ma na nią jeszcze lekarstwa. W wyniku licznych problemów zdrowotnych i „klątwy Ondyny”, Julka musi każdej nocy oddychać przez respirator i poruszać się na wózku. Dziewczynka nie może chodzić do szkoły i bardzo brakuje jej kontaktu z innymi. Mama Julii mówi, że choroba zabiera jej dzieciństwo… Dzieci robiąc świąteczne kartki  wpuściły do życia Julii trochę promyków słońca – tym bardziej, że uwielbia ona otrzymywać listy i kartki. Dla dzieci listy i kartki stanowią ogromne wsparcie. Dzieci często proszą rodziców o ponowne przeczytanie treści listów lub same wielokrotnie do nich wracają. Korespondencja sprawia im  więcej radości niż niejeden tradycyjny prezent.

Wszystkim  darczyńcom bardzo bardzo dziękujemy. Dzięki Waszej pomocy i dobremu sercu inni będą mieć wesołe Święta.

        Dziękujemy. 

 

 

Szkoła Myślenia Pozytywnego

 

 

 

 

Szkoła Podstawowa im. ks. Jerzego Popiełuszki w Starym Pilczynie   otrzymała wyróżnienie oraz  certyfikat „Szkoły Myślenia Pozytywnego”, a wraz z nim dodatkowe materiały na realizację działań wychowawczo-profilaktycznych. 

Zostaliśmy wybrani do wyjątkowego grona 50 szkół z całej Polski, które przez cały rok 2020 będą współpracowały z  Instytutem Edukacji Pozytywnej  nad wspieraniem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.  

Jest to projekt z zakresu zdrowia publicznego pn. „Profilaktyka zdrowia psychicznego w szkole – myślimy pozytywnie. Prowadzenie działań na rzecz upowszechniania wiedzy na temat zdrowia psychicznego i jego uwarunkowań, kształtowanie przekonań, postaw, zachowań i stylu życia wspierającego zdrowie psychiczne, rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających zdrowiu psychicznemu, przeciwdziałanie seksualizacji dzieci i młodzieży – w szczególności przez prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych” z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016 – 2020 na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.  

 Koordynatorem projektu jest psycholog szkolny, p. Anna Wojda.

 

 

Mikołajki 2019

 

 

 

 

 „A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna…”

 6 grudnia swoją obecnością zaszczycił nas św. Mikołaj wraz z pomocnicami. Bardzo mu się podobało, że uczniowie pamiętają o jego imieninach i założyli mikołajowe czapki, opaski renifera.      

Mikołaj najpierw odwiedził przedszkolaków, którym wręczył prezenty oraz dzieci z klasy II.  Następnie spotkał się ze wszystkimi uczniami, którym rozdał cukierki za znakomicie przygotowane zadania poświęcone cyberprzemocy. Niektórzy uczniowie wcześniej ciągnęli losy i w tym dniu obdarowywali się prezentami, inni  zamiast prezentów wybrali się do kina lub na wycieczkę. 

 

II Tydzień Profilaktyki

 

 

 

 

 Dnia 06.12.2019 roku w naszej szkole odbył się finał II Tygodnia Profilaktyki , któremu przyświecało hasło: „Szanuję siebie i innych – nie hejtuję.” Był to czas refleksji nad zagrożeniami w dzisiejszym świecie, ze szczególnym naciskiem na zagrożenia płynące z Internetu: cyberprzemoc, hejt, uzależnienie od Internetu, smartfona. Głównymi realizatorami byli uczniowie, którzy zaprezentowali efekty swoich prac: piosenki, wiersze, rymowanki, scenki, postacie „Cyberludka”, zasady netykiety, a także nazwy instytucji, do których mogą zgłosić się osoby doświadczające cyberprzemocy.

 

Zabawa Andrzejkowa

 

 

 

 

 „Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze”.

W czwartek, 28 listopada 2019 r. bawiliśmy się na dyskotece andrzejkowej.   W tym dniu klasa IV została przyjęta w poczet uczniów klas starszych. Oczywiście najpierw musieli wypić sok z cytryny, a następnie wykazać się poczuciem rytmu, zdolnościami wokalnymi oraz zręcznością sportowca. W nagrodę otrzymali od klasy V i ich wychowawczyni, p. Jolanty Paziewskiej naszyjniki z cukierków.

Andrzejki to niezwykły dzień, pełen magii i wróżb. Jest to doskonała okazja do spotkania się i dobrej zabawy. Wróżby przygotowała dla nas klasa VIa wraz z wychowawczynią,  p. Katarzyną Kawecką. Należy przyznać, że przepowiadanie przyszłości odbywało się w tajemniczej scenerii, przepełnionej magią.  Szkolny DJ, Bartek Ruta niczym wodzirej nas zabawiał, dzięki czemu wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie. Dyskoteka była fantastyczna!

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

 

 

 

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs pt. „Mój Przyjaciel Miś”. 

Konkurs skierowany był do uczniów klas I – VIII. W kategorii klas I – III należało wykonać rysunek Pluszowego Misia w formacie A4 dowolną techniką plastyczną. Na klasy IV – VIII czekało dość trudne wyzwanie, a mianowicie mieli za zadanie wykonać maskotkę Pluszowego Misia. Konkurs cieszył się dużą popularnością wśród uczniów, szczególnie tych młodszych. Jury miało bardzo trudne zadanie, aby wybrać najlepsze prace. Po burzliwych obradach przyznano następujące miejsca:

KLASY I - III

I miejsce: Kornelia Wojdat, kl. I;   II miejsce: Staś Paziewski kl. II;  Alicja Baranowska kl. II;    III miejsce: Lena Poświata kl. I; Julia Wojdat kl. I; 

Wyróżnienia: Marysia Poświata kl. I;   Lena Kazimierska kl. II

  KLASY IV – VIII

I miejsce: Zuzia Rusak kl. VI A;   II miejsce: Ewelina Arczyńska kl. V;   III miejsce Natalia Paziewska kl. VI B

Za oryginalny pomysł i wykonanie misia z drewna wyróżnienie otrzymał Wiktor Węgrzyn uczeń klasy I.  Wszystkie prace były piękne i oryginalne. Cieszymy się, że mamy tak zdolnych i kreatywnych uczniów. Wszystkim, którzy wieli udział w konkursie serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy

 

Dziecka prawa – ważna sprawa

Dziecka prawa – ważna sprawa.

Nazwa szkoła wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa, bo 30 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami.  UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie.

Do obchodów 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka przygotowywaliśmy się od czerwca. Już wtedy w Dzień Dziecka rozmawialiśmy o Konwencji i robiliśmy plakaty, za co otrzymaliśmy certyfikat „Szkoły z prawami dziecka”.

W 20 listopada, aby godnie uczcić urodziny praw dziecka, udekorowaliśmy szkołę na niebiesko oraz założyliśmy ubrania w tym kolorze. Barwa niebieska symbolizuje  solidarność z dziećmi na całym świecie. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem, dlatego spotkaliśmy się w hali, gdzie przedszkolaki i poszczególne klasy zaprezentowały różne działania przybliżające prawa dziecka: plakaty, piosenki, wierszyki i scenki. Należy przyznać, że uczniowie wykazali się kreatywnością.

 Rolą dorosłych jest nie tylko szerzenie wiedzy o prawach dziecka,ale dbanie o to, aby  były one przestrzegane. Zgodnie z tym przesłaniem przedstawicielki dorosłych: dyrektor szkoły, p. Beata Paziewska, opiekun SU, p. Anna Błażejczyk oraz przedstawicielki Rady Rodziców, p. Justyna Gietka i p. Małgorzata Parol podpisały Deklarację, że będą stały na straży praw dziecka.

 Na zakończenie spotkania była urodzinowa niespodzianka – tort z babeczek ufundowany przez Radę Rodziców. 

Podczas Dnia otwartego uczennice rozdawały rodzicom ulotki informujące o prawach dziecka.

Po apelu, p. dyrektor ogłosiła, że obchodami 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka rozpoczynamy II Szkolny Tydzień Profilaktyki. Przedstawiciele klas wylosowały zadania do wykonania. Efekty prac będą prezentowane podczas apelu w grudniu.

Uczniowie serdecznie dziękują  Radzie Rodziców za tort i przybycie na spotkanie, natomiast piekarni „Cezar” za upieczenie babeczek i to w niebieskich foremkach!:)

Opiekun SU gorąco dziękuje wszystkim uczniom za zaangażowanie, a szczególnie klasie 4 za pomoc w dekorowaniu szkoły:)

Koordynator projektu: p. Anna Błażejczyk