Wydarzenia 2019/2020

Spotkanie na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich

 

 

 

 

 Dnia  13.01.2020 roku w Szkole Podstawowej im. ks. J. Popiełuszki w Starym Pilczynie z uczniami klas IV-VIII zostały przeprowadzone zajęcia przez p. M. Pychner, funkcjonariusza policji, z Komendy Powiatowej policji w Garwolinie na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich, ze szczególnym uwzględnieniem  konsekwencji wynikających ze stosowania cyberprzemocy.

Spotkania zostały zorganizowane przez psychologa szkolnego. p. A. Wojdę.

 

 

"Maska niejedną kryje tajemnicę"

 

 

 

 

Uczeń naszej szkoły - Sebastian Przydacz z klasy 4 zajął II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt:"Maska niejedną kryje tajemnicę". Konkurs organizowany był w Październiku 2019 przez Szkołę Podstawową im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Ropczyc. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać maskę postaci literackiej z dowolnej baśni lub legendy. Opiekunem konkursu w naszej szkole była pani Hanna Dębek

.

Razem na Święta

 

 

 

 

W ramach akcji ogłoszonej przez Ministra Edukacji Narodowej Pana Dariusza Piontkowskiego, przystąpiliśmy  do akcji „Razem na Święta”.

W ramach tego przedsięwzięcia podjęliśmy działania z zakresu wolontariatu, m.in.: pomocy osobom starszym w przedświątecznych zakupach,  zorganizowania zbiórki darów dla schroniska dla zwierząt, wsparcia rzeczowego i materialnego dla Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku . Tradycyjnie przeprowadziliśmy akcję „Słodki Mikołaj”. Z otrzymanych produktów żywnościowych zrobiliśmy świąteczne paczki, które zostały podarowane osobom  samotnym oraz dzieciom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Przyłęku. Uczniowie wzięli również udział w akcjach pisania listów i kartek do dzieci, które kochają je dostawać, gdyż często są one dla nich jedyną formą kontaktu z rówieśnikami. Kartki i listy dodają dzieciom siły do walki z chorobą, ich rodzicom otuchy, a samym piszącym mnóstwo frajdy.  Uczniowie klasy II robiły kartki w domu w ramach akcji  „Wylosuj Anioła”, która  jest projektem autorskim Fundacji „Gdy Liczy się Czas”. Akcja polega na pisaniu kartek oraz ich adresowaniu do dzieci odbywających leczenie na oddziałach onkologii. Projekt powstał z inicjatywy rodziców dzieci dotkniętych chorobą nowotworową.  Uczniowie klas starszych na lekcjach pisali kartki w ramach akcji „Marzycielska Poczta”. Wspólnie wybrali adresata, którym była podopieczna fundacji, Julia Przykorzyńska. Julia cierpi na jedną z najrzadszych chorób na świecie. Nie ma na nią jeszcze lekarstwa. W wyniku licznych problemów zdrowotnych i „klątwy Ondyny”, Julka musi każdej nocy oddychać przez respirator i poruszać się na wózku. Dziewczynka nie może chodzić do szkoły i bardzo brakuje jej kontaktu z innymi. Mama Julii mówi, że choroba zabiera jej dzieciństwo… Dzieci robiąc świąteczne kartki  wpuściły do życia Julii trochę promyków słońca – tym bardziej, że uwielbia ona otrzymywać listy i kartki. Dla dzieci listy i kartki stanowią ogromne wsparcie. Dzieci często proszą rodziców o ponowne przeczytanie treści listów lub same wielokrotnie do nich wracają. Korespondencja sprawia im  więcej radości niż niejeden tradycyjny prezent.

Wszystkim  darczyńcom bardzo bardzo dziękujemy. Dzięki Waszej pomocy i dobremu sercu inni będą mieć wesołe Święta.

        Dziękujemy. 

 

 

Szkoła Myślenia Pozytywnego

 

 

 

 

Szkoła Podstawowa im. ks. Jerzego Popiełuszki w Starym Pilczynie   otrzymała wyróżnienie oraz  certyfikat „Szkoły Myślenia Pozytywnego”, a wraz z nim dodatkowe materiały na realizację działań wychowawczo-profilaktycznych. 

Zostaliśmy wybrani do wyjątkowego grona 50 szkół z całej Polski, które przez cały rok 2020 będą współpracowały z  Instytutem Edukacji Pozytywnej  nad wspieraniem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.  

Jest to projekt z zakresu zdrowia publicznego pn. „Profilaktyka zdrowia psychicznego w szkole – myślimy pozytywnie. Prowadzenie działań na rzecz upowszechniania wiedzy na temat zdrowia psychicznego i jego uwarunkowań, kształtowanie przekonań, postaw, zachowań i stylu życia wspierającego zdrowie psychiczne, rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających zdrowiu psychicznemu, przeciwdziałanie seksualizacji dzieci i młodzieży – w szczególności przez prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych” z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016 – 2020 na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.  

 Koordynatorem projektu jest psycholog szkolny, p. Anna Wojda.

 

 

Mikołajki 2019

 

 

 

 

 „A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna…”

 6 grudnia swoją obecnością zaszczycił nas św. Mikołaj wraz z pomocnicami. Bardzo mu się podobało, że uczniowie pamiętają o jego imieninach i założyli mikołajowe czapki, opaski renifera.      

Mikołaj najpierw odwiedził przedszkolaków, którym wręczył prezenty oraz dzieci z klasy II.  Następnie spotkał się ze wszystkimi uczniami, którym rozdał cukierki za znakomicie przygotowane zadania poświęcone cyberprzemocy. Niektórzy uczniowie wcześniej ciągnęli losy i w tym dniu obdarowywali się prezentami, inni  zamiast prezentów wybrali się do kina lub na wycieczkę. 

 

II Tydzień Profilaktyki

 

 

 

 

 Dnia 06.12.2019 roku w naszej szkole odbył się finał II Tygodnia Profilaktyki , któremu przyświecało hasło: „Szanuję siebie i innych – nie hejtuję.” Był to czas refleksji nad zagrożeniami w dzisiejszym świecie, ze szczególnym naciskiem na zagrożenia płynące z Internetu: cyberprzemoc, hejt, uzależnienie od Internetu, smartfona. Głównymi realizatorami byli uczniowie, którzy zaprezentowali efekty swoich prac: piosenki, wiersze, rymowanki, scenki, postacie „Cyberludka”, zasady netykiety, a także nazwy instytucji, do których mogą zgłosić się osoby doświadczające cyberprzemocy.

 

Zabawa Andrzejkowa

 

 

 

 

 „Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze”.

W czwartek, 28 listopada 2019 r. bawiliśmy się na dyskotece andrzejkowej.   W tym dniu klasa IV została przyjęta w poczet uczniów klas starszych. Oczywiście najpierw musieli wypić sok z cytryny, a następnie wykazać się poczuciem rytmu, zdolnościami wokalnymi oraz zręcznością sportowca. W nagrodę otrzymali od klasy V i ich wychowawczyni, p. Jolanty Paziewskiej naszyjniki z cukierków.

Andrzejki to niezwykły dzień, pełen magii i wróżb. Jest to doskonała okazja do spotkania się i dobrej zabawy. Wróżby przygotowała dla nas klasa VIa wraz z wychowawczynią,  p. Katarzyną Kawecką. Należy przyznać, że przepowiadanie przyszłości odbywało się w tajemniczej scenerii, przepełnionej magią.  Szkolny DJ, Bartek Ruta niczym wodzirej nas zabawiał, dzięki czemu wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie. Dyskoteka była fantastyczna!

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

 

 

 

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs pt. „Mój Przyjaciel Miś”. 

Konkurs skierowany był do uczniów klas I – VIII. W kategorii klas I – III należało wykonać rysunek Pluszowego Misia w formacie A4 dowolną techniką plastyczną. Na klasy IV – VIII czekało dość trudne wyzwanie, a mianowicie mieli za zadanie wykonać maskotkę Pluszowego Misia. Konkurs cieszył się dużą popularnością wśród uczniów, szczególnie tych młodszych. Jury miało bardzo trudne zadanie, aby wybrać najlepsze prace. Po burzliwych obradach przyznano następujące miejsca:

KLASY I - III

I miejsce: Kornelia Wojdat, kl. I;   II miejsce: Staś Paziewski kl. II;  Alicja Baranowska kl. II;    III miejsce: Lena Poświata kl. I; Julia Wojdat kl. I; 

Wyróżnienia: Marysia Poświata kl. I;   Lena Kazimierska kl. II

  KLASY IV – VIII

I miejsce: Zuzia Rusak kl. VI A;   II miejsce: Ewelina Arczyńska kl. V;   III miejsce Natalia Paziewska kl. VI B

Za oryginalny pomysł i wykonanie misia z drewna wyróżnienie otrzymał Wiktor Węgrzyn uczeń klasy I.  Wszystkie prace były piękne i oryginalne. Cieszymy się, że mamy tak zdolnych i kreatywnych uczniów. Wszystkim, którzy wieli udział w konkursie serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy

 

Dziecka prawa – ważna sprawa

Dziecka prawa – ważna sprawa.

Nazwa szkoła wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa, bo 30 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami.  UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie.

Do obchodów 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka przygotowywaliśmy się od czerwca. Już wtedy w Dzień Dziecka rozmawialiśmy o Konwencji i robiliśmy plakaty, za co otrzymaliśmy certyfikat „Szkoły z prawami dziecka”.

W 20 listopada, aby godnie uczcić urodziny praw dziecka, udekorowaliśmy szkołę na niebiesko oraz założyliśmy ubrania w tym kolorze. Barwa niebieska symbolizuje  solidarność z dziećmi na całym świecie. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem, dlatego spotkaliśmy się w hali, gdzie przedszkolaki i poszczególne klasy zaprezentowały różne działania przybliżające prawa dziecka: plakaty, piosenki, wierszyki i scenki. Należy przyznać, że uczniowie wykazali się kreatywnością.

 Rolą dorosłych jest nie tylko szerzenie wiedzy o prawach dziecka,ale dbanie o to, aby  były one przestrzegane. Zgodnie z tym przesłaniem przedstawicielki dorosłych: dyrektor szkoły, p. Beata Paziewska, opiekun SU, p. Anna Błażejczyk oraz przedstawicielki Rady Rodziców, p. Justyna Gietka i p. Małgorzata Parol podpisały Deklarację, że będą stały na straży praw dziecka.

 Na zakończenie spotkania była urodzinowa niespodzianka – tort z babeczek ufundowany przez Radę Rodziców. 

Podczas Dnia otwartego uczennice rozdawały rodzicom ulotki informujące o prawach dziecka.

Po apelu, p. dyrektor ogłosiła, że obchodami 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka rozpoczynamy II Szkolny Tydzień Profilaktyki. Przedstawiciele klas wylosowały zadania do wykonania. Efekty prac będą prezentowane podczas apelu w grudniu.

Uczniowie serdecznie dziękują  Radzie Rodziców za tort i przybycie na spotkanie, natomiast piekarni „Cezar” za upieczenie babeczek i to w niebieskich foremkach!:)

Opiekun SU gorąco dziękuje wszystkim uczniom za zaangażowanie, a szczególnie klasie 4 za pomoc w dekorowaniu szkoły:)

Koordynator projektu: p. Anna Błażejczyk

 

 

 

10 listopada 2019 Święto Niepodległości

 

„A jeśli komu droga otwarta do nieba,

Tym co służą Ojczyźnie”.

J. Kochanowski

10 listopada 2019 roku uczestniczyliśmy we Mszy św. odprawionej w intencji zmarłych Strażaków oraz  żołnierzy Armii Krajowej w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Msza św. rozpoczęła się od uroczystego wprowadzenia pocztów sztandarowych szkół z parafii Łaskarzew, sztandaru Armii Krajowej  oraz sztandarów Straży Pożarnej z całego powiatu. Następnie odśpiewaliśmy hymn narodowy. W oprawie Mszy św. brał udział nasz szkolny chór, który śpiewał pieśni patriotyczne i religijne. Na zakończenie proboszcz w sposób szczególny podziękował naszej młodzieży. Stwierdził, że jest ona  nadzieją Polski i bez obaw, śmiało możemy patrzeć w przyszłość. Po Mszy św. delegacja złożyła kwiaty pod Krzyżem Katyńskim.

 

 

 

 

 

Święto Niepodległości

 

 

 

 

8 listopada 2019 akademia z okazji Dnia Niepodległości

 

   

 

BohaterON – włącz historię!

 

 

 

 

BohaterON – włącz historię! 

Nasza szkoła przystąpiła do  ogólnopolskiej akcji BohaterON – włącz historię!, która miała na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt miał wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Uczniowie w ramach akcji zgromadzili informacje na temat II wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego. Powstała wystawka książek o tematyce wojennej. Książka Joanny Papuzińskiej "Mój Tato szczęściarz" była czytana na lekcjach. W ramach podsumowania projektu uczniowie wykonali kartki dla Powstańców, które często były dedykowane konkretnym bohaterom. Działania pięknie wpisywały się w realizację innowacyjnego programu „Być jak Zawiszak”

Organizatorzy: p. Anna Błażejczyk i p. Katarzyna Kawecka.

 

Akcja MEN: „Szkoła pamięta”

 

 

 

 

 Ziemia, ludzie i groby – to Ojczyzna właśnie. 

  By w glorii trwała – wzrastając pracą i lemieszem, 

broniona sercem, troską i pamięcią – zawsze.     

Kiedy trzeba – mieczem

 „Szkoła pamięta” – akcja MEN

„Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań” – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając       do udziału w akcji.

Nasza szkoła skorzystała z zaproszenia, gdyż w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego  szczególnie pragniemy uwrażliwić uczniów na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszej Małej Ojczyzny. Nie zapominamy również o wydarzeniach , w których śmierć poniosła ludność cywilna.

W ramach akcji podjęliśmy następujące działania:

  • uczniowie klasy IV  posprzątali mogiły znajdujące się w Melanowie oraz zapalili znicze;
  • powstała gazetka przypominająca lokalne miejsca pamięci, związane z wydarzeniami rozgrywającymi się w czasie II wojny światowej oraz gazetka poświęcona dzieciom powstania warszawskiego, należącym do Szarych Szeregów;
  • czwartoklasiści stworzyli klasową biblioteczkę, w której zgromadzili książki o tematyce II wojny światowej , np.  o Januszu Korczaku, Irenie Sendlerowej, Wanatach czy działaniach oddziałów partyzanckich AK obwodu „Gołąb” Garwolin;
  • zbierał znicze, które później zapalono na mogiłach poległych w czasie II wojny światowej;
  • uczniowie kółka historycznego sprzątali mogiłę, gdzie pochowanych jest pięciu nieznanych polskich żołnierzy walczących podczas II wolny światowej oraz odwiedzili inne groby poległych żołnierzy, którzy uczestniczyli w walkach o wolną Polskę.

Działania podjęte przez czwartoklasistów, Szkolny Klub Wolontariatu oraz koło historyczne były realizowane również w ramach programu „Być jak Zawiszak”.

Odpowiedzialne: p. Anna Błażejczyk i p. Katarzyna Kawecka

 

Akcja MEN: „Szkoła pamięta”

 

 

 

 

Akcja MEN: „Szkoła pamięta”

28 X 2019r. w ramach akcji MEN: „Szkoła pamięta” klasa II i III odwiedziła mogiłę żołnierską w Kacprówku. Uczniowie uporządkowali mogiłę, wysłuchali opowiadania nauczyciela o historii miejsca, pomodlili się i zapalili znicze. Opiekunowie: Mirosława Gładysz, Elżbieta Kusak, Monika Stoń.

 

Gminny Dzień Edukacji Narodowej

 

24 października 2019 odbyło się spotkanie wszystkich pracowników szkół z gminy Łaskarzew. Na spotkaniu wystąpili uczniowie ZS w Starym Pilczynie.

Filmik

Spotkanie z Policjantem

  Dnia 25 października 2019 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I - VIII szkoły podstawowej z funkcjonariuszem policji, mł. asp. Łukaszem Wasińskim, dzielnicowym na terenie gminy Łaskarzew.

Tematyka spotkania dotyczyła bezpieczeństwa.

Spotkanie zostało zorganizowane przez psychologa szkolnego p. Annę Wojdę.

 

Wycieczka do Warszawy

 Wycieczka do Warszawy

Dnia 23 października grupa 44 uczniów z klas I-III pod kierunkiem przewodnik pani Agnieszki z Biura Turystycznego Eskapada wyruszyła do Warszawy.

Pierwszym punktem programu był pobyt w Centrum Nauki Kopernik. Dzieci poczuły się tutaj jak ryby w wodzie. Mogły wszystkiego dotknąć, sprawdzić, poruszyć, przekręcić, a czasami nawet podskoczyć lub krzyknąć. Bez żadnych oporów, korzystając ze wszystkich zmysłów, z radością odkrywały eksponaty i eksperymentowały z nimi. I chociaż nie wszystko było zrozumiałe, to pobyt w tym miejscu dostarczył dzieciom wielu niezwykłych wrażeń oraz uświadomił, jak ważna jest w życiu człowieka nauka i wiedza. Opuszczaliśmy to miejsce z uczuciem niedosytu, bo niemożliwe jest poznanie wszystkiego podczas jednego pobytu.

Drugim punktem programu było zwiedzanie najważniejszych atrakcji Stadionu PGE Narodowy.  Trasę VIP zaczęliśmy od przejścia przez kołowrotki jak prawdziwi kibice. Następnie, siedząc na fotelach trybuny honorowej, wysłuchaliśmy ciekawych informacji o obiekcie przekazanych przez przewodnika pana Krystiana. W dalszej kolejności zwiedziliśmy pomieszczenie komentatorów i salę konferencji prasowych, szatnię i łazienki dla piłkarzy oraz poczekalnię dla zawodników rezerwowych. Byliśmy nawet w ekskluzywnej loży VIP-owskiej , w międzywyznaniowej kaplicy oraz na podziemnym parkingu.  Wszyscy zwiedzający byli zachwyceni stadionem, ale największe zaciekawienie przejawiali chłopcy, którzy uprawiają piłkę nożną i interesują się sportem.

Pomimo mglistej pogody, która uniemożliwiła nam podziwianie wielkomiejskiego krajobrazu stolicy, wycieczka udała się i na pewno pozostanie w pamięci uczniów.

Opiekunowie: Alicja Krogulec, Elżbieta Kusak, Mirosława Gładysz

 

Dzień Patrona

„Ten kapłan-męczennik pozostanie na zawsze w pamięci naszego narodu jako nieustraszony obrońca prawdy, sprawiedliwości, wolności i godności człowieka”. Jan Paweł II

18 października 2019 roku odbyła się uroczysta Masz św. z okazji Dnia Patrona, upamiętniająca tragiczną śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Śmierć, która zapewne miała potwierdzić, że „Wszystko co wielkie i piękne rodzi się przez cierpienie”. Msza św. była sprawowana w intencji pracowników szkoły, uczniów oraz rodziców. Społeczność szkolna włączyła się w oprawę liturgiczną oraz pod przewodnictwem katechetki, p. Agnieszki Dzwigałowskiej prowadziła różaniec. Po Mszy św. wierni wraz z pocztem sztandarowym przeszli pod Krzyż Katyński, gdzie znajduje się krzyż pątniczy bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz ziemia z jego grobu. Tam uczniowie klas trzecich złożyli znicze oraz został odśpiewany Apel Jasnogórski. 

Dzień Edukacji Narodowej 2019

 

Dzień Edukacji Narodowej

15 października 2019 roku świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie przygotowali Koncert Życzeń dla wszystkich pracowników szkoły.  Pięknie dziękowali zebranym wierszem i piosnką za trud włożony w ich wychowanie. Podczas koncertu można było usłyszeć same przeboje: „Łowcy gwiazd”, „Niespotykany kolor oczu masz”, „Za krokiem krok”, „Jedna z gwiazd”, „Mama ostrzegała”, „Zaczarowana wyspa”,  „Wyśpiewać chcemy życzenia”.  Przedszkolaki z grupy „0” ,przygotowane przez p. Milenę balcerzak – Węgrzyn , zaśpiewały piosenkę „Magiczna podróż”. Na zakończenie występu dzieci ofiarowały pracownikom szkoły słodki upominek w postaci tortu. Dyrektor szkoły,  p. Beata Paziewska złożyła zebranym najszczersze życzenia oraz podziękowała za sumienną pracę. Następnie przyznała nagrody wszystkim pracownikom administracji i obsługi oraz nauczycielom: p. Mirosławowi Kałasce, p. Hannie Dębek, p. Anecie Błażejczyk, p. Milenie Balcerzak-Węgrzyn, p. Karolinie Dębek, p. Annie Pawelec, p. Agnieszce Dzwigałowskiej, p. Mirosławie Gładysz, p. Danucie Piętce, p. Jolancie Paziewskiej oraz p. Agnieszce Węgier. Pani Regina Grudzień otrzymała odznaczenie Ministra Edukacji Narodowej za szczególną pracę w PCK. Natomiast p. Anna Błażejczyk otrzymała od Ministra Środowiska odznakę honorową za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Do życzeń przyłączyli się również rodzice, którzy w pięknej przemowie podziękowali nauczycielom za pracę na rzecz ich dzieci. Po uroczystości pani dyrektor, Beata Paziewska zaprosiła przybyłych gości na słodki poczęstunek.

Organizator: p. Hanna Dębek oraz p. Anna Błażejczyk

Rajd Kościuszkowski

10-11 października 2019

 

Wycieczka Majdanek - Lublin

9 października 2019

Wycieczka klas VII i VIII do Lublina. W programie wycieczki była wizyta w:

Państwowym Muzeum w Majdanku,

kinie Cinema City - film pt. "Legiony"

Opiekunowie: p. Danuta Piętka, p. Hanna Dębek, p. Jarosław Masny

Pasowanie na ucznia klasy I

 

Dnia 11 października 2019 r. odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej w Starym Pilczynie dzieci z klasy I. Przyjęcie osiemnastu nowych uczniów do społeczności szkolnej miało w tym roku szczególny charakter. Po raz pierwszy pierwszaki złożyły ślubowanie na sztandar szkoły i są pierwszym rocznikiem po nadaniu szkole imienia księdza Jerzego Popiełuszki. Uroczystej ceremonii w obecności rodziców, nauczycieli, uczniów i przedszkolaków przewodniczyła Pani Dyrektor Beata Paziewska,  a swoją obecnością uświetnił pan Marian Janisiewicz - Wójt Gminy Łaskarzew.  Pierwszacy stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły,  co zostało potwierdzone pamiątkowym dyplomem.

Akademia rozpoczęła się częścią artystyczną. Pierwszaki wkroczyły na scenę ze śpiewem piosenki „Dostał Jacek elementarz” i zostały przywitane przez młodszych kolegów z klasy V. Następnie każdy uczeń przedstawił się i zaprezentował w recytowanych wierszykach zdobyte w szkole wiadomości dotyczące obowiązków ucznia i dyżurnego, zasad kulturalnego zachowania i bezpieczeństwa na drodze oraz wiedzę o naszej ojczyźnie. Na zakończenie swojego występu dzieci z wielkim przejęciem zatańczyły poloneza. Uroczystość poprowadzili uczniowie klasy VII - Iga Boryń i Fryderyk Węgrzyn.

Po części oficjalnej posypał się na dzieci grad życzeń i upominków: od Pani Dyrektor, Samorządu Szkolnego, Pana Wójta oraz Rodziców pierwszaków. Miłym akcentem na zakończenie uroczystości było wspólne pamiątkowe zdjęcie, a następnie słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Myślę, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci. O uroczystą i piękną oprawę naszej uroczystości zadbali: opiekun Samorządu Szkolnego p. Anna Błażejczyk oraz opiekun szkolnego chóru p. Hanna Dębek.

wychowawczyni klasy I Alicja Krogulec 

 

 

Prawybory w  SP

W dniu ósmego października 2019 roku w naszej szkole zostały przeprowadzone wybory. Zadania zostały przydzielone przez koordynatora projektu. Osoby zasiadające w komisji miały przydzielone klasy. Każdy wyborca podchodził do wyznaczonego miejsca, podpisywał listę. Z kartą do głosowania mógł udać się do miejsca głosowania. Podczas wyborów zarówno nauczyciele jak i uczniowie wspierali komisje oraz wyborców. Komisja wraz z koordynatorem przygotowała miejsce wyborcze. Przygotowane zostały również miejsca głosowania. 

XI Dzień tabliczki mnożenia

3 października w naszej szkole obchodziliśmy IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Program:
8 30 – 8 40 - Apel szkolny
(Pani Dyrektor szkoły, Beata Paziewska uroczyście otworzyła Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia)
8 40 – 9 25 - Egzaminy w klasie
Dwie Komisje 3 – osobowe z klasy 4 (W. Parol, A. Zackiewicz, S. Przydacz, J. Kałaska, J. Krasnodębski, P. Michalczyk) chodziły po klasach od klasy 3 do VIII i przeprowadzały egzamin pisemny. Czas trwania egzaminu: 3 minuty
Przerwy: 9 25 – 9 35 , 10 20 – 10 30 , 11 15 – 11 35 – Gry
Chętni uczniowie uczestniczyli w grach „Piłkarz matematyk”, „Królowa skakanki”, rozwiązywali łamigłówki
7 października 9 35 - Apel szkolny, Podsumowanie ŚDTM.
Ogłoszenie wyników egzaminów i wręczenie odznak EXPERT Tabliczki Mnożenia. W tym roku egzamin zdało 75% uczniów. Gratulujemy!
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w grach: „Piłkarz matematyk” i „Królowa skakanki”. Piłkarz Matematyk:
Klasy 3 i 4:
1 miejsce – B. Sikora (klasa 3)
2 miejsce – K. Osiński (klasa 3)
3 miejsce – A. Lesisz (klasa 3)
Klasy 5,6,7,8:
1 miejsce: K. Malinowski (klasa 6b), S. Gąska (klasa 6a), D. Łukasik (klasa 7), A. Krawczyk (klasa 8)
Królowa Skakanki:
Klasy 3 i 4:
1 miejsce – A. Zackiewicz i W. Parol (klasa 4)
2 miejsce – J. Szostak (klasa 4)
3 miejsce – J. Węgier (klasa 3)
Klasy 5,6,7,8:
1 miejsce – O. Parzyszek (klasa 7)
2 miejsce – M. Zatyka (klasa 6b)
3 miejsce – K. Domienik (klasa 8)
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!!!
Koordynator lokalny: Aneta Bogucka i Jolanta Paziewska
 

 

Rocznica września 1939 roku

W piątek 13.09.2019r. odbyła się inscenizacja grupy artystycznej pt. „Wrzesień 39” . W czasie występów można było zobaczyć strój żołnierza walczącego podczas II wojny światowej oraz  sanitariuszkę. Prowadzący przedstawili nam sytuację Polski podczas II wojny światowej. Zaprezentowali ubiór żołnierzy: mundur w kolorze ciemno-zielonym, hełm, buty, plecak z wyposażeniem oraz torby na posiłki i amunicję. Pokazali również jaką bronią walczyli żołnierze oraz w jakiej pozycji strzelali. 

 

„Być jak Zawiszak”

„Być jak Zawiszak”
11 września 2019 r. klasy IV, V, VI A, VI B wyruszyły do lasu, aby zdobyć sprawność „Zwiadowcy” i poznać historię swojej Małej Ojczyzny zaklętą w pomnikach przeszłości. Uczniowie podzieleni na grupy mieli dojść ze szkoły do wyznaczonych miejsc, kierując się mapami. Przy każdym punkcie musieli odnaleźć koperty, w których były ukryte zadania. Uczniowie zapoznawali się z informacjami na temat mogiły pięciu żołnierzy poległych w czasie obrony Łaskarzewa, czy pomnika upamiętniającego miejsce spotkań żołnierzy Oddziałów Partyzanckich AK oraz ukrywających się uczestników niepodległościowego podziemia obwodu „Gołąb” Garwolin. Następnie na podstawie zebranych wiadomości uzupełniali krzyżówki i rebusy, a także porządkowali miejsca pamięci. Należy przyznać, że dzieci spisały się na medal. Szybko rozwiązywały zadania i przeszły pieszo ok. 10 km. Nie była to łatwa wyprawa, gdyż prowadziła przez piaszczyste drogi pól i lasu. Trud wycieczki rekompensowały piękne widoki, słoneczna pogoda, przyjemne odgłosy natury oraz wspaniała atmosfera. Zmęczeni i głodni dotarli w końcu do miejsca, gdzie odbyło się ognisko. Uczniowie z całą pewnością zdobyli sprawność „Zwiadowcy”. Ogromne podziękowania dla opiekunów: p. Katarzyny Kaweckiej, p. Anety Boguckiej oraz p. Mirosława Kałaski, którzy również dzielnie znosili trudy wyprawy. Zadania uczniowie realizowali w ramach programu innowacyjnego „Być jak Zawiszak”.  Organizator: p. Anna Błażejczyk

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

 

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020
Drugi dzień września był w naszej szkole dniem szczególnie uroczystym, gdyż przystąpiliśmy do projektu „Przerwany Marsz”, który był próbą podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny za ich życie, za to co zrobili dla Polski mimo tego, że czas okupacji, który naznaczył ich  dzieciństwo, z pewnością skruszył przekonanie o dobru drzemiącym w ludziach i sprawiedliwości dziejowej. Zgodnie z ideą projektu, w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej, zaprosiliśmy do szkoły Polskie Dzieci Wojny, aby wraz młodym pokoleniem Polaków wzięli udział w uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Uroczystość rozpoczęliśmy tradycyjnie od odśpiewania hymnu państwowego, hymnu szkoły oraz uczczenia minutą ciszy bohaterów poległych w czasie II wojny światowej.
Dyrektor szkoły, p. Beata Paziewska powitała zaproszonych gości i wszystkich zebranych, oraz przybliżyła założenia projektu „Przerwany Marsz”. Następnie uczniowie obejrzeli filmik z cyklu „Dzieci wojny”, którego przesłaniem były słowa bohaterki: „Wojna jest najgorszym wydarzeniem w życiu każdego człowieka”. Przyłączyliśmy się również do Apelu Polskich Dzieci Wojny o Pokój na Świecie, który został stworzony 8 maja 2017 r. w sejmie w 72. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Pani dyrektor, Beata Paziewska złożyła symboliczny podpis pod apelem. Natomiast uczniowie podpiali dokument podczas zajęć. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz pani dyrektor złożyli wszystkim wiele radości oraz sukcesów w nowym roku szkolnym 2019/2020. Na zakończenie uczniowie spotkali się w klasach z wychowawcami.
 

 

Zespół Szkół w Starym Pilczynie.   Stary Pilczyn 36, 08-450 Łaskarzew.   Skontaktuj się z nami: tel/fax 25 684 52 48,  e-mail: zs.pilczyn@gmail.com